Knihovědní detektivové

Příběh odvezených knih

Případ: Knižní kořist (7)

Osudy knih odvezených z Čech a Moravy na konci třicetileté války (1646–1648)

Ve válkách se kořistí stávaly nejen nejrůznější cennosti a umělecké předměty, ale i knihy. K velkým přesunům knih i celých knihoven docházelo zejména za třicetileté války, kdy švédská vojska zkonfiskovala řadu knižních sbírek v Polsku, Německu a v pobaltských zemích. Největší knižní kořist Švédů však pocházela z českých zemí, ze kterých odvezli více než 25 tisíc svazků. Konfiskace proběhly zejména ve třech městech: v Praze, Olomouci a Mikulově. Například z Pražského hradu byla odvezena nejstarší česká knihovna pánů z Rožmberka, v Mikulově Švédové zabavili knižní sbírku Františka z Dietrichsteina a v Olomouci zkonfiskovali téměř všechny církevní knihovny, z nichž nejvýznamnější byly sbírky kapituly a jezuitské koleje.

Zabavené knihy pak více než rok putovaly do Švédska, kde je napjatě očekávala královna Kristina I. Část darovala švédským gymnáziím a katedrále ve Strängnäs, část si později odvezla s sebou do Říma, kde se po své abdikaci na švédský trůn rozhodla žít. Většina knih však zůstala ve dvorské knihovně ve Stockholmu. I když se do dnešní doby řada exemplářů z české kořisti nedochovala, například padla za oběť požárům, můžeme se s nimi dnes setkat ve více než 30 městech nejen ve Švédsku, ale i po celé Evropě. Mezi nejznámější ukořistěné knihy z Čech patří největší kniha světa Codex gigas a nejstarší rukopis Codex argenteus z císařských sbírek. Odvezené knihovny jsou pak především unikátním dokladem o tom, jaké úrovně dosáhla tehdejší česká knižní kultura. Badatelé z Knihovny Akademie věd proto všechny dochované exempláře intenzivně zkoumají a evidují. S každou nalezenou knihou se tak můžete seznámit na portálu o švédské knižní kořisti, kde si můžete prohlédnout i interaktivní mapy s místy jejich dnešního uložení nebo sledovat trasy jejich často dobrodružného putování Evropou. Knihy odvezené z Čech a Moravy na konci třicetileté války se staly neodmyslitelnou součástí české i švédské kulturní historie a dnes představují společné kulturní dědictví.

Indicie: české země, církevní knihovny, Codex gigas, dietrichsteinská knihovna, dobrodružství, Evropa, knihovní fondy, knihovny, knižní kořist, Kristina I., mapy, požáry, příběh, rožmberská knihovna, rukopisy, Stockholm, Strängnäs, Švédsko, třicetiletá válka