Knihy v plamenech
Knihy z českých zemí a požáry ve švédských knihovnách
Velké požáry patřily v minulosti k obávaným, očekávaným, ale přesto stále se vracejícím katastrofám. Oheň v minulosti přinesl zkázu především do těch evropských měst, kde převažovaly stavby ze dřeva. Takovou zemí bylo do nedávna i Švédsko, kde se v průběhu staletí několikrát ocitly v plamenech i knihovny, ve kterých se nacházely knihy ukořistěné Švédy na konci třicetileté války v Praze, Mikulově a Olomouci.
Fatální důsledky měl zejména požár Královského paláce ve Stockholmu zvaného Tre Kronor, který vypukl v odpoledních hodinách 7. května 1697. Vzhledem k dřevěné konstrukci zámku postupoval velmi rychle. V královské knihovně umístěné ve východní věži se nacházelo asi 40 000 svazků a velká část z nich pocházela právě z válečné kořisti z Čech. Knihovníci se snažili co nejvíce knih zachránit, nejdříve je vynášeli, a později je dokonce zoufale vyhazovali z oken čtvrtého patra věže. Důsledky byly přesto devastující: tři čtvrtiny knih z královské knihovny lehly popelem, zachránit se podařilo jen cca 6000 knih a 300 rukopisů. Tehdy shořela i jejich podstatná část pocházející z české kořisti, nicméně mezi zachráněnými knihami byla i největší kniha světa z kunstkomory Rudolfa II. – známý Codex gigas.
Ničivý byl i požár v Åbo (dnes Turku). Královna Kristina v tomto městě založila v roce 1640 Královskou akademii, které věnovala i několik set exemplářů ze své knižní sbírky. Mezi nimi byly i knížky z Čech. V roce 1827 celé město včetně univerzity zachvátil požár, při kterém všechny tyto knihy shořely.
Dalším městem, kde se české knihy střetly s ohněm, bylo Strängnäs nedaleko Stockholmu. Královna Kristina darovala tamní kapitule přibližně 2000 knih pocházející z české knižní kořisti. Dodnes je Strängnäs místem s největším souborem těchto původem českých knih. V roce 1864 vznikl v budově, kde byla kapitulní knihovna dočasně uložena, rozsáhlý požár. Knihy se sice až na pár výjimek podařilo zachránit, nicméně u většiny z nich původní vazbu oheň poškodil. Stopy po této události jsou na knihách dodnes patrné, a zpřítomňují tak pohnuté osudy českých knih ve Švédsku.
Strängnäs – knihy poškozené požárem
Indicie: české země, dietrichsteinská knihovna, dobrodružství, Evropa, knihovní fondy, knihovny, knižní kořist, Kristina I., mapy, požáry, příběh, rožmberská knihovna, rukopisy, Stockholm, Strängnäs, Švédsko, třicetiletá válka, Turku